top of page

ONLİNE TERAPİ

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

3746140.jpg

Online terapi, görüntülü veya sesli arama yolu ile yapılır. (freepik)

Online Terapi Nedir?

Online, çevrimiçi terapi, akıl sağlığı hizmetleri konusunda internet üzerinden destek almaktır. Terapiler internet ortamında görüntülü arama veya normal arama yoluyla yapılır. Terapiler internet üzerinden yapıldığı için danışan evden çıkmadan bir uzmanla görüşebilir. Böylece kliniğe gitmekle zaman kaybetmeden terapiye başlayabilir.

Online Terapi Yüz Yüze Terapi Kadar Etkili Midir?

Birçok araştırma, online terapinin, özellikle benim de uyguladığım bilişsel davranışçı terapi (CBT) seansıyla yürütüldüğünde oldukça etkili olabileceğini kanıtlamıştır.

Araştırmalar, online terapi gören kişilerin, 4 ay sonra depresif belirtilerde% 50'ye varan bir azalma ve 4 ay sonra anksiyete belirtilerinde% 57'lik bir azalma gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur.
İnsanların % 98'i online terapiden normal terapiden çok daha kullanışlı olduğunu bildirmiştir.
İnsanların% 88'i, terapinin terapinin 4 aylık bir süre boyunca yapıldığında yüz yüze terapiye göre çok daha rahat olduğunu bildirmiştir.
Bu gördüğümüz istatistikler online terapinin yüz yüze terapiye uygun bir alternatif olduğunu söylemek için yeterlidir.

Bu konuda yapılan bir araştırma;

Canadian Medical Association Journal'da yayınlanan ilk çalışma, 2000 ile 2012 yılları arasında yürütülen online bilişsel davranışçı terapi (CBT) çalışmalarını inceledi. Bilişsel davranışçı terapi olumsuz düşünceleri azaltmaya, böylece davranışı değiştirmeye ve semptomları hafifletmeye odaklanır.

Bu araştırmadaki çalışmaların çoğu, katılımcıları terapi gördükten sonra kısa ve uzun bir süre boyunca izledi - 8 hafta ile 2 yıl arası. Araştırmacılar, online terapinin depresyon belirtilerini ve diğer akıl sağlığı sorunlarını etkili bir şekilde azaltabileceğini buldu. Hatta bazı durumlarda, online terapi yüz yüze terapiden bile daha etkiliydi.

Çoğu online terapi seansı, kısa vadeli hedeflere ve semptomların giderilmesine odaklandı. Fakat bu terapinin kalıcı olmasının en önemli unsurlarından biri de danışanların düzenli ve yeteri kadar seanslara katılıp ödevlerini yapıyor olmasıdır. 

 • Ulaşılabilirlik
  Online terapi herkes tarafından kolayca erişilebilir. Çeşitli nedenler yüzünden evinden çıkmak istemeyen danışanlar online terapi'den yararlanabilirler. Uzak ve kırsal alanlarda ikamet edenler kendi bölgelerinde uygun danışmanlık hizmetleri bulamayabilirler. Bu durumda online terapiyi tercih edebilirler. Fiziksel engelli olanlar veya evlerini terk edemeyenler de bu tür hizmetlere kolayca erişebilirler. 

 • Kolaylık

  Hem terapiste hem de danışana tercih ettikleri zaman aralıklarına göre danışmanlık seansını yapma fırsatı verdiği için çok esnek ve kullanışlıdır. Bu esneklik, terapistin hizmetlerini diğer ülkeler de dahil olmak üzere daha geniş bir coğrafi bölgeye genişletmesi için bir fırsat yaratır. Terapistlerle randevular da 7/24 planlanabilir, böylece yüz yüze terapiye göre randevu planlama ve ayarlama zahmetini azaltır.

 • Etiketlenme Korkusu

  Danışan, kliniği ziyaret etmesine gerek olmadığından daha rahat olur ve mahremiyet sağlanır. Böylelikle tedavi görmeyle ilgili olası etiketlenme  korkusu ortadan kalkar. Danışan, kendi evindeyken onu rahatsız eden ayrıntılarını ve sorunlarını paylaşmaktan rahatsız olmayacaktır. 

 • Anonimlik

  Online terapi yüz yüze görüşme içermediğinden, danışanların ırk, cinsiyet, yaş, beden veya fiziksel görünüm konusunda herhangi bir önyargı olmadan daha açık bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Böylece danışanın dürüst olma ihtimali artar ve dolayısıyla kendini ifşa etme korkusu olmaz.

Online Terapi Kimlere Önerilmez?

Araştırmalar gittikçe artan bir şekilde çevrimiçi terapinin etkili bir seçenek olduğunu öne sürse de, bu herkes için doğru olduğu anlamına gelmez. Madde bağımlılığı ve şiddetli depresyon veya şizofreni gibi psikiyatrik durumlar dahil olmak üzere daha ciddi sorunlar için online terapi yeterli bir yöntem değildir. Online terpinin size uygun olup olmadığını terapistinizle konuşarak karar verebilirsiniz.

bottom of page