top of page

DEPRESYON

4443395.jpg

Depresyon birçok farklı durumda ortaya çıkabilir ve ciddi bir hastalıktır. Fakat tedavi edilebilir. (freepik)

Depresyon Nedir?

Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, düşünme şeklinizi ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir hastalıktır. Fakat tedavi edilebilir. Depresyon, üzüntü duygularına ve zevk aldığınız faaliyetlere ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve işte ve evde çalışma performansınızı azaltabilir.

Depresyon semptomları hafiften şiddetliye değişebilir ve aşağıdaki semptomları içerebilir:

  • Üzgün hissetmek veya depresif bir ruh hali yaşamak

  • Bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi veya zevk kaybı

  • İştahta değişiklikler - kilo kaybı veya yemek yeme konusunda ilgisizlik

  • Çok fazla uyumak veya uyumakta zorluk çekmek

  • Enerji kaybı veya yorgunluk

  • Amaçsız fiziksel aktivitede artış (örneğin, hareketsiz oturma) veya hareketlerin yavaşlaması veya konuşmanın yavaşlaması (bu eylemler başkaları tarafından gözlemlenebilecek kadar şiddetli olmalıdır)

  • Kendini değersiz veya suçlu hissetmek

  • Düşünme, konsantre olma veya karar verme zorluğu

  • Ölüm veya intihar düşünceleri

Belirtiler en az iki hafta sürmeli ve depresyon teşhisi için önceki işlevsellik seviyenizde eskiye oranla bir değişiklik olmalıdır.

Ayrıca, tıbbi durumlar (örneğin, tiroid sorunları, beyin tümörü veya vitamin eksikliği) depresyon semptomlarını taklit edebilir, bu nedenle genel tıbbi nedenleri dışlamak önemlidir.

Depresyon, herhangi bir yılda 15 yetişkinden tahminen birini (% 6.7) etkiler. Ve her altı kişiden biri (% 16,6) hayatının bir döneminde depresyon yaşayacaktır. Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak ortalama olarak, ilk kez ergenlik çağının sonlarından 20'li yaşların ortalarına kadar ortaya çıkar. Kadınların depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını göstermektedir. Birinci derece akrabalarda (ebeveynler / çocuklar / kardeşler) depresyon olduğunda, kişide yüksek ihtimalle (yaklaşık% 40) vardır.

Depresyon Üzüntü veya Kederden Farklıdır

Sevilen birinin ölümü, işini kaybetmesi veya bir ilişkinin sona ermesi, bir kişinin katlanması zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara yanıt olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Kayıp yaşayanlar genellikle kendilerini "depresif" olarak tanımlayabilir.

Ancak üzgün olmak depresyonla aynı şey değildir. Yas tutma süreci doğal ve her bireye özgüdür ve depresyonun aynı özelliklerinden bazılarını paylaşır. Hem keder hem de depresyon yoğun üzüntü ve olağan aktivitelerden çekilmeyi içerebilir. Ayrıca önemli yönlerden farklıdırlar:

Kederde, acı verici duygular dalgalar halinde gelir ve genellikle merhumun olumlu anılarıyla karışır. Majör depresyonda, duygudurum ve / veya ilgi (zevk) iki haftada azalır.
Kederde genellikle benlik saygısı korunur. Büyük depresyonda değersizlik duyguları ve kendinden nefret etme yaygındır.
Kederde, ölen sevilen kişiye "katılmayı" düşünürken veya hayal ederken ölüm düşünceleri yüzeye çıkabilir. Majör depresyonda düşünceler, kendini değersiz hissetmesi ya da yaşamayı hak etmeme ya da depresyonun acısıyla baş edememesi nedeniyle hayatını sona erdirmeye odaklanır.
Keder ve depresyon aynı anda var olabilir Bazı insanlar için sevilen birinin ölümü, işini kaybetmek veya fiziksel bir saldırı veya büyük bir felaketin kurbanı olmak depresyona yol açabilir. Keder ve depresyon birlikte ortaya çıktığında, keder daha şiddetlidir ve depresyonun olmadığı kederden daha uzun sürer ve daha tehlikelidir.

Yas ve depresyon arasında ayrım yapmak önemlidir ve insanların ihtiyaç duydukları yardım veya tedaviyi almalarına yardımcı olabilir.

Depresyon İçin Risk Faktörleri

Depresyon, hayatı güzel görünen kişileri de olmak üzere herkesi etkileyebilir.

Depresyonda birkaç faktör rol oynayabilir:

Biyokimya: Beyindeki belirli kimyasallardaki farklılıklar, depresyon belirtilerine katkıda bulunabilir.
Genetik: Depresyon ailelerde olabilir. Örneğin, tek yumurta ikizlerinden birinin depresyonu varsa, diğerinin hayatında bir ara hastalığa yakalanma şansı yüzde 70'tir.
Kişilik: Benlik saygısı düşük olan, stresten kolayca bunalan veya genel olarak karamsar olan kişilerin depresyon yaşama olasılığı daha yüksektir.
Çevresel faktörler: Sürekli şiddet, ihmal, istismar veya yoksulluğa maruz kalma, bazı insanları depresyona daha açık hale getirebilir.

Depresyonda Mıyım?

Depresyonda mıyım sorusunun cevabını size ancak bir uzman verebilir. Zor bir dönemden geçiyorsanız ve iyi hissetmek istiyorsanız bir psikolog yardımından faydalanabilirsiniz. Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık olarak da bilinen terapi, problemli davranışları, inançları, duyguları, ilişki sorunlarını, bozuklukları ya da vücuttaki istenmeyen tepkileri çözmek için bir terapistle olan görüşme sürecidir. Ankara’da bir psikolog önerisi için öncelikle kendinize kendinize ve durumunuza uygun en uygun terapi yöntemini seçmelisiniz.

Depresyon Testleri

Beck Depresyon Ölçeği

Beck Depresyon ölçeği veya Envanteri (BDI), duygudurum, kötümserlik, başarısızlık duygusu, kendini tatminsizlik, suçluluk, ceza, kendinden hoşlanmama, kendini suçlama, intihar fikirleri dahil olmak üzere depresyonun temel semptomlarını değerlendiren 21 maddelik bir ölçektir.  ağlama, sinirlilik, sosyal geri çekilme, kararsızlık, beden imajı değişikliği, iş zorluğu, uykusuzluk, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, somatik meşguliyet ve libido kaybı

Depresyon Tedavisi

Depresyon, en çok tedavi edilebilen ruhsal bozukluklar arasındadır. Depresyonlu kişilerin% 80 ila% 90'ı sonunda tedaviye iyi yanıt verir. Hemen hemen tüm hastalar semptomlarından biraz olsun uzaklaşır.Teşhis veya tedaviden önce, bir sağlık profesyoneli, görüşme ve fiziksel muayene dahil olmak üzere kapsamlı bir teşhis değerlendirmesi yapmalıdır. Bazı durumlarda, depresyonun tiroid problemi veya vitamin eksikliği gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir kan testi yapılabilir Değerlendirme, belirli semptomları belirleyecek ve tıbbi ve aile geçmişlerini araştıracaktır.

bottom of page