top of page

ÇOCUK TERAPİSİ

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

çocuk psikoterapisi

Çocuk terapisi, çocukların duygularını daha rahat anlatabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. (freepik)

Çocuk Psikolojisi nedir?

Çocuk psikolojisi uzmanları çocukluk döneminde psikolojik sorunlara yol açabilecek çeşitli faktörlere odaklanır. Benlik saygısı, okul, ebeveynlik, sosyal baskılar ve diğer konular, çocukların sağlıklı ve uygun şekillerde gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmaya çalışan çocuk psikologları için oldukça önemlidir.

Genetik ve kişisel özellikler gibi bir çocuğun büyümesini etkileyen iç faktörler vardır ve Sosyal ilişkiler ve içinde yaşadığımız kültür gibi çevresel faktörler de çocuğun üzerinde önemli roller oynar. Terapi ve Tedavi her zaman çocuğunuzun gelişim aşamasına ve ailenizin benzersiz durumuna göre özelleştirilir. Çocuk terapisi konusunda en iyi seçeneğe karar vermek için terapist sizinle birlikte çalışır, en doğru olanı sizle paylaşır. Çocuk psikolojisi ve psikoterapisi oldukça hassas bir konu olduğundan mümkün olan en erken tedavi avantaj sağlayacaktır.

Çocuk ve ergen psikolojisinde, onları neyin harekete geçirdiğini anlamak çok önemlidir, bu nedenle çocuk ve ergen psikolojisi çalışması hem geniş hem de derindir. Amaç, bir araya gelen ve etkileşime giren birçok etkiyi incelemek ve bu bilgileri ebeveynlik, eğitim, çocuk yetiştirme, psikoterapi ve çocuklara fayda sağlamaya odaklanan diğer alanları geliştirmek için kullanmaktır.

Çocukların nasıl büyüdükleri, düşündükleri ve davrandıkları konusunda sağlam bir bilgiye sahip olurlarsa, ebeveynler ve çocuklarla çalışan profesyoneller daha iyi yardım edebilir. 

Söz konusu çocuk ve ergen psikolojisi problemleri olunca, çocuk psikologları, çocukların belirli gelişimsel kaygılarla başa çıkmalarına yardımcı olma konusunda uzmanlaşabilir veya daha genel bir yaklaşım benimseyebilirler. Her iki durumda da, terapist çocukların olası sorunlarının üstesinden gelmelerine ve sağlıklı sonuçlara götüren şekillerde büyümelerine yardımcı olmaya çalışır.

bottom of page