top of page

ÇİFT TERAPİSİ VE EVLİLİK TERAPİSİ

çift terapisi

Çift terapisi, ilişkilerinde zorluklar yaşayan çiftlerin sorunlarını çözmeye yöneliktir. (freepik)

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi olarak da adlandırılan evlilik danışmanlığı, bir tür psikoterapi türüdür.

Çift terapisi, her türden çiftin çatışmaları fark edip çözmesine ve ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olur. Çift terapisi yoluyla, ilişkinizi yeniden inşa etmek ve güçlendirmek veya ayrı yollarınıza gitmek konusunda kararlar verebilirsiniz.

Çift terapisi genellikle kısa sürelidir. Bazen her iki partnerle birlikçe çalışılır, bazen ise tek partner bir terapistle tek başına çalışmayı seçer. Spesifik tedavi planı duruma ve isteklere bağlı olarak değişir.

Hangi Durumlarda Çift Terapisi Önerilir?

Evlilik danışmanlığı, cinsel yönelim veya evlilik durumu ne olursa olsun, her türden ilişkide olan çiftlere yardımcı olabilir.

Bazı çiftler, ilişkilerini güçlendirmek ve birbirlerini daha iyi anlamak için çift terapisi ister. Evlilik danışmanlığı, evlenmeyi planlayan çiftlere de yardımcı olabilir. Evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına ve evlilikten önce farklılıkları gidermelerine yardımcı olabilir.

Bazen de, çiftler sorunlu bir ilişkiyi iyileştirmek için evlilik danışmanlığı ararlar. 
Olası sorunlar: 

  • İletişim problemleri

  • Cinsel zorluklar

  • Çocuk yetiştirme veya büyük aileler ile ilgili anlaşmazlıklar

  • Madde bağımlılığı

  • Öfke

  • Sadakatsizlik

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık, evlilikten önce gerçekleşen bir terapi şeklidir. Tipik olarak, evlilik öncesi danışmanlar, evlilikle ilgili oluşturdukları önceki izlenimleri derinlemesine incelemelerini ve yeniden gözden geçirmelerini ister.

1. Evlilik beklentilerinizi ve rol inançlarınızı tanımlayacaksınız.

Evliliğin neye benzediğine ve bir partner olmanın ne anlama geldiğine dair bir fikriniz olabilir ve yine de yakında eşinizin çok farklı hissettiğinden mutlulukla habersiz olabilirsiniz.

2. Geçmişinizin geleceğinizi nasıl etkilediğini analiz edeceksiniz.

Bir dereceye kadar hepimiz çevremizin ve deneyimlerimizin ürünleriyiz. Psikolog Coleman, "Eski ilişkilerden yeni ilişkilere nitelikleri transfer ettiğimiz ve dinamikleri yeniden yarattığımız anlamına gelen aktarım nedeniyle geçmişinizden konuşmak önemlidir ve bu genellikle bilinçsizdir" diyor. "Bunlar hakkında konuşmak, insanların daha bilinçli, sağlıklı seçimler yapmasına ve daha sağlıklı yollarla ilişki kurmasına olanak tanır."

3. Çatışmaları çözmek için bir plan hazırlayacaksınız.

Evlilik danışmanlığında, yanınızda taşıyabileceğiniz iletişim ve çatışma çözme becerilerini geliştirmek için bir terapistle birlikte çalışacaksınız. iyi iletişim becerileri bir evliliği sağlıklı tutmak için yeterli değildir, ancak bunlar olmadan başka herhangi bir alanda başarı şansı azalır.

4. Para konusunda gerçekçi olacaksınız.

Hepimiz paranın evlilikleri mahvedebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, gelecekteki parasal kavgaları önlemek için, tüm para düşüncelerinizi evlilik öncesi danışmanlığa koyacaksınız. geçmiş ve şimdiki mali geçmişini ve ortak gelecek hedeflerini ve niyetlerini netleştirmek, bir çiftin bu ortak ilişki tuzağından kaçınmasına yardımcı olabilir."

5. Seks hakkında konuşacaksınız.

cinsel yaşamınızı tamamen bir yabancının önünde tartışmak rahatsız edici olsa da, fizyolojik ve duygusal cinsiyet farklılıklarının yanı sıra size özel olanları anlamaya yardımcı olmak, sağlıklı bir yaşam geliştirebilmeniz için kapıyı açar.

6. “İletişim” hakkında konuşacaksınız.

Açık ve doğrudan iletişim, özellikle siz ve partnerinizin farklı iletişim yollarına sahipseniz, herhangi bir sendikanın temel bileşenleridir. Evlilik öncesi danışmanlık, tarzlarınızı ve evliliğinizi nasıl etkileyebileceklerini keşfetmenize yardımcı olacak. Çocuklarla ilgili duygularınızı tartışacaksınız.

şaşırtıcı bir şekilde, birçok çift çocuk sahibi olmaktan asla bahsetmez. Çocuk isteyip istemediğiniz, ebeveynlik stilleri, geniş aile katılımı ve daha fazlası hakkında konuşmak da önemlidir.

bottom of page