top of page

OKB ve DEHB: Aralarında Bir Bağlantı Var mı? | Online ve Mersin'de Yüz Yüze Psikolojik Danışmanlık

Güncelleme tarihi: 5 Ara 2023


OKB ve DEHB arasındaki farklar
OKB ve DEHB

Selam, kendinde bir bozukluk arayan meraklılar! Ben Klinik Psikolog Elif Suna Özbay Türkiye'de ve özellikle Mersin'de yüz yüze ya da online psikolojik danışmanlık hizmetleri veriyorum. Hadi, aklınızdaki soruları biraz aydınlatalım.

OKB Nedir? | Obsesif-Kompulsif Bozukluk ve Psikoterapi

Obsesif-Kompulsif Bozukluk, yani OKB. Aklına sürekli aynı şeylerin gelmesi, ve bu düşünceleri ne yaparsan yap bir türlü atamaman. Yani "Ocak açık mı kaldı?" sorusuyla gün içinde belki de yüz kere karşılaşmanız, haftalardır yemek yapmamış olsanız bile.

DEHB Nedir? | Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Psikolojik Destek

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bir yandan da aklın sürekli farklı yerlere kayması, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunlarıyla karakterizedir. Mesela, bir dizi izlerken bile birden kumandayı kapıp 10 farklı kanalı gezmek geliyor içinden.

OKB ve DEHB Arasındaki Bağlantı | Karma Psikolojik Bozukluklar

OKB ve DEHB, birbirine benzemeyen iki durum gibi gözükse de, aslında bu iki bozukluk eğer mezuniyete gidiyor olsalardı Ruh Sağlığı Bozuklukları mezun yemeğinde aynı masada oturabilirlerdi. Yani, birini yaşayan birinin diğerini de yaşama ihtimali biraz daha yüksek gibi görünüyor. Ama tabii ki kesin bir şey söyleyemeyiz.

Sonuç | Psikolojik Danışmanlık Mersin ve Online

OKB ya da DEHB, birinde varsa diğerini de otomatik olarak "kazanmış" olmuyorsunuz. Ancak bu tür belirtileriniz varsa, Türkiye genelinde online ya da Mersin'de yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmeti almak iyi bir fikir olabilir. Benimle; 5510552299 numaralı telefon numaramdan, psikologelifsunaozbay@gmail.com e posta adresinden veya @psikologelifsunaozbay instagram hesabımdan iletişime geçebilirsiniz. Sevgiler


Elif

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page